Gecikme Zammı Hesaplama

Gecikme Zammı Hesaplama

gelir-vergisi-hesaplama-1Devlete ödemekle yükümlü olunan ödemeler gününde ödenmediği zaman belli oranda gecikme bedeli eklenerek ödenmesi gerekmektedir. Gecikme süresi arttıkça gecikme zammı da orantılı olarak artmaktadır.

Gecikme zammı nedir?

Kamu alacaklarının vadesinde ödenmemesi durumunda ilgili alacak tutarına uygulanan zammı gecikme zammı denir. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun birinci maddesinde kamu alacaklarının tanımı yapılmıştır. Devlete ödenecek her türlü borç bu kapsamdadır. Vergi borçları, SGK prim borçları faturalar gecikme bedeli kapsamındaki kamu alacaklarıdır.

 

Hangi tür kamu borçlarına Gecikme zammı uygulanır?

Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi kamu borçlarına gecikme zammı uygulanır.

Gecikme zammı nasıl hesaplanır?

6183 sayılı kanunda belirtilen şartlarda gecikme zammı uygulanmaktadır. Zaman içinde kanunda yapılan değişiklikler nedeniyle tarih değişikliğine göre farklı oranlar kullanılarak gecikme zammı hesaplanır. Uygulamadaki güncel gecikme zammı oranı aylık 1.4`tür.

Gecikme Zammı Hesaplama

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet vergi dairesi sayfasından istenen bilgileri girerek Gecikme Zammı hesaplaması yapılmaktadır. Gecikme Zammı Hesaplaması için Tıklayınız!

Yukarıdaki bağlantıdan vade, tarih girilerek Gecikme Zammı, Gecikme Faizi  hesaplaması yapmak için hesapla butonuna basınız.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ