Gelir Vergisi Hesaplama

Gelir Vergisi Hesaplama

gelir_vergisiVergi ödemek vatandaşlık görevidir. Ticaret yapan kişiler ve şirketler çeşitli vergiler ödemekle mükelleftir. Bu vergilerden birisi de gelir vergisidir. Adından da anlaşıldığı üzere elde edilen gelirle orantılı olarak ödenecek gelir vergisi Gelir vergisi kanununa göre hesaplanır.

Gelir vergisi nedir?

Bir dönemde şahıs firmalarının yaptıkları ticaret sonucu elde ettikleri kar üzerinden devlete ödediği vergiye gelir vergisi denir. Gelir Vergisi ödemek için öncelikle vergi dairelerine “Gelir Vergisi Beyannamesi” verilir. Mükellefin imzası ile yetkili muhasebeci tarafından düzenlenen beyan yapıldıktan sonra devlete ödenir. Beyanname, hesap döneminin kapatılmasını takip eden üçüncü ay (Mart Ayı) içinde, ilgili vergi dairesine verilmektedir.

Gelir vergisi ne zaman ödenir?

Şahıs firmalarının ödemekle yükümlü oldukları gelir vergisi 2 eşit taksitte ödenir. Birinci taksit Mart ayı içersinde, ikinci taksit ise Temmuz ayı içinde ödenmektedir.

Şahıs firmalarının ticari kazançları, zirai kazançları, ücretleri, serbest meslek kazançları, gayrimenkul sermaye iratları, menkul sermaye iratları, diğer kazanç ve iratlar gelir vergisi kanunundaki gelir kavramına giren kazanç ve iratlardır.

Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet vergi dairesi sayfasından istenen bilgileri girerek gelir vergisi hesaplaması yapılmaktadır. Gelir Vergisi Hesaplaması için Tıklayınız’

Yukarıdaki bağlantıdan tahakkuk eden gelir vergisini hesaplamak için ilgili dönemi seçip, vergi matrahını girdikten sonra hesapla butonuna basınız.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ