Kira Vergisi Hesaplama

Kira Vergisi Hesaplama

kira-vergisi-hesaplamaGayrimenkulü olup, aylık bir bedel karşılığında kiralayan kişilerin devlete bildirmeleri gerekmektedir. Kira geliri elde eden kişiler kanun çerçevesinde devlete vergi ödemeleri gerekmektedir.

Kira vergisi nasıl hesaplanır?

Ev işyeri gibi gayrimenkulü bulunan kişiler kira gelir vergisi rehberine göre; Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirlere “gayrimenkul sermaye iradı” denilmektedir. Gayrimenkul sermaye iradı belli koşullarda gelir vergisine tabi tutulmaktadır.

Kira gelirinde bedelin elde edilmesi, tahsil esasına göre ödenecek vergi belirlenmiştir. Kira gelirinin tahsil esasına göre vergilendirilmesi için nakden veya ayni olarak tahsil edilmiş olması gerekmektedir.

Kira Vergisi Hesaplamak için Tıklayınız!

Tahakkuk eden kira vergisini hesaplamak GİB İnternet Vergi Dairesi sayfasına giriş yaparak, Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) Hesaplama sayfasından ilgili dönemi seçip, istenen bilgileri girdikten sonra hesapla butonuna basınız.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ