Marka Sorgulama

Marka Sorgulama

Ülkemizde marka ve patent verme, onaylama yetkisi Türk Patent Enstitüsü’ne aittir. Türk Patent Enstitüsü marka başvurularını değerlendirerek kabul veya reddeder. Bu nedenle marka alacaklar, firmalarına isim koyacaklar seçtikleri ismin marka sorgulamasını yaparak hakkının daha önce alınıp alınmadığını online olarak kurumdan sorgulayabilir.

Türk Patent Enstitüsü çevrimiçi işlemler sekmesinden marka araştırması yapabilirsiniz. Kurumun marka araştırma bölümünde marka adına veya nice sınıf koduna göre sorgulama yapılmaktadır.

Türk Patent Enstitüsü Marka Sorgulaması yapmak için Tıklayınız.marka-sorgulama

Patent Sorgulaması için, “Patent Sorgulama Ekranı”ndaki alanları eksiksiz doldurunuz. Aramak istediğiniz markanın adını, aramanın yapılacağı Nice sınıf kodlarını, bülten numarasını ya da firma adını giriniz. Sadece istediğiniz Nice sınıfları içerisinde arama yapmak için ‘Belirtilen Sınıflar’ kutucuğunu işaretleyerek Nice sınıf kodlarını aralarında bir boşluk bırakarak giriniz. Marka adı, firma adı ve bülten numarası alanlarından en az birini yazmak gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ