TDK Deyimler Sözlüğü

TDK Deyimler Sözlüğü

Türkçe’nin doğru öğrenilmesi, doğru konuşulması için hizmet veren TDK, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla Atatürk’ün talimatıyla 1932 yılında kurulmuştur. Türk Dil Kurumu, TDK dilimizin güzelliğini ve zenginliğini öğretmek amacıyla hizmet etmektedir.  

Günümüzde Türk Dil Kurumu 800’e ulaşan yayını, 40 Bilim Kurulu üyesi, 17 uzmanı, 56 çalışanı ve zengin bir araştırma kütüphanesi bulunmaktadır. TDK, artık internet üzerinden verdiği hizmetlerle de meraklılarını bilgilendiriyor.

TDK’nın resmi internet sitesinden Türkçenin söz varlığını oluşturan Atasözleri ve Deyimlerin anlamlarını da öğrenebilirsiniz.

tdk-sesli-sozluk-1Atalarımızın tecrübelerine dayanarak söyledikleri, halka mal olmuş, öğüt verici nitelikteki Atasözleri ve genellikle gerçek anlamından az çok ayrı, ilgi çekici bir anlam taşıyan kalıplaşmış deyimlerin anlamlarını da en doğru olarak kurumun sitesinden bulabilirsiniz. Hayata bakışımızın, değerlerimizin, geleneklerimizin, inançlarımızın söze dönüşmüş biçimleri olan Atasözlerimiz ve deyimlerimizin anlamlarını en doğru ve hızlı olarak Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü ile sanal ortamda bulabilirsiniz.

TDK’nın veri tabanında 2.396 atasözü, 11.209 deyimin bulunmaktadır. Siteden iki tür arama yapabilirsiniz. Anlamını öğrenmek istediğiniz atasözünün tamamını, bir bölümünü veya içinde geçen herhangi bir sözcüğü arama kutusuna yazarak “atasözü/deyimde” seçeneği ile arama yapabilirsiniz.

TDK Atasözleri ve deyimler Sözlük hizmetiyle merak edilen Atasözlerimiz ve deyimlerimizin anlamını en doğru kaynaktan öğrenebilirsiniz. Tüm Atasözleri ve deyimlerimizin anlamını sorgulayabilirsiniz. TDK Türkçe Sözlük sayfasındaki alana anlamını, yazımını ve telaffuzunu öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazarak sonuçlara ulaşabilirsiniz. TDK Atasözleri ve deyimler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.  


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ