TDK Türkçe Sözlük

TDK Türkçe Sözlük

tdk-sesli-sozluk-1Ülkemizde konuşulan Resmi dil olan Türkçe’nin doğru öğrenilmesi, doğru konuşulması için hizmet veren TDK, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Günümüzde Türk Dil Kurumu, TDK adıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Türk dilinin güzelliğini ve zenginliğini ortaya çıkarmak, dilimizi yeryüzü dilleri arasında hak ettiği yüksekliğe eriştirmek amacıyla hizmet etmektedir.  

Günümüzde Türk Dil Kurumu 800’e ulaşan yayını, 40 Bilim Kurulu üyesi, 17 uzmanı, 56 çalışanı ve zengin bir araştırma kütüphanesi bulunmaktadır. Türkiye’nin saygın bilim kuruluşlarından biri olarak faaliyet gösteren TDK, çağa ayak uydurarak internet üzerinden de birçok hizmet vererek bizlere yol gösteriyor.

Günümüzün koşullarına uyum sağlayan kurum internet üzerinden de birçok hizmet vererek Türk dilinin doğru öğrenilmesine katkıda bulunmaktadır.

TDK tarafından hazırlanan Büyük Türkçe Sözlük, yazı dilimizin söz varlığı, bütün bilim, sanat ve spor terimleri, yer adlarımı, kişi adları, bölge ağızları ve kaynaklarımızdaki sözcükleri, deyimleri içermektedir. 

Büyük Türkçe Sözlük’te söz, deyim, terim ve ad olmak üzere toplam 616.767 söz varlığı bulunmaktadır. Şimdi bunların hepsine internetten ulaşabilirsiniz.

TDK’nın resmi internet sitesinden Türkçe’ye dair merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. TDK Türkçe Sözlük hizmetiyle kelimelerin anlamını, telaffuzunu en doğru olarak öğrenebilirsiniz. Türkçe sözlük hizmetiyle tüm Türkçe kelimelerin anlamını sorgulayabilir, söyleniş biçimlerini dinleyip tekrarlayabilirsiniz. TDK Türkçe Sözlük sayfasındaki alana anlamını, yazımını ve telaffuzunu öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazarak sonuçlara ulaşabilirsiniz. TDK Büyük Türkçe Sözlük sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.  


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ