Ticari Unvan Sorgulama

Ticari Unvan Sorgulama

Ticari faaliyetlerde bulunmak üzere şirket kuruluşlarında öncelikle bir unvan seçilmesi gerekmektedir. Seçilen bu ticaret unvanı, Türkiye’nin herhangi bir sicil müdürlüğüne daha önce tescil edilmiş olmamalıdır. Tescil edilen bir unvandan ayırt edilmesi için ilaveler yapılması halinde tescil edilmektedir. Unvan seçiminde bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Şahıs işletmelerinde ticaret unvanı seçilirken şahsın ad ve soyadını kısaltma yapmadan kullanması gerekmektedir. Gerçek kişiler ticaret unvanlarına bir şirketin mevcut olduğu zannını uyandıracak ilaveler yapamazlar.

Kolektif şirketler bütün ortakların veya ortaklardan en az birinin adı ve soyadı ile şirket türünü gösterecek bir ibareden oluşan unvan seçebilirler.

Adi veya sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin ticaret unvanları ise komandite ortaklardan en az birinin ad ve soyadı ile şirket türünü gösterecek bir ibareden oluşması gerekmektedir.

Limited ve anonim şirketlerin ticaret unvanlarında; “Limited Şirket”, “Anonim Şirket” ve “Kooperatif” kelimelerinin bulunması şarttır. Anonim ve limited şirketlerin ticaret unvanlarında işletme konularından en az birinin yer alması gerekmektedir.  Unvan seçerken öncelikle daha önce kullanılıp, kullanılmadığını sorgulamak gerekmektedir. Seçmeyi düşündüğünüz ticaret unvanının başka bir işletme tarafından kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Müdürlüğünün internet sayfasında bulunan “Sorgulama” bölümüne giriş yaparak, Birliğimiz ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ticaret unvanı veritabanları üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Yeni Alacağınız Firma unvanının kullanılıp kullanılmadığını sorgulamak için,  firma unvanınızı seçmek için Tıklayınız.ticari-unvan-sorgulama


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ