Yök Tez Tarama

Yök Tez Tarama

tez-yazmaTez Nedir?

Üniversite öğrencilerinin rüyalarına giren tez yazma, araştırmaya ve bilgiye dayalı bir ödevdir.

Tez; çeşitli konulardaki bir öneri veya fikri tartışmaya, iddiaya dayanarak ileri sürmektir. Üniversite eğitiminde Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri hazırlanarak, alınan notlar başarıyı direkt etkiler. Üniversite öğrencilerinin uykularını kaçıran “tez”in amacı; öğrencinin araştırma yapması, fikir üretme yeteneğini kazanması ve yaptığı araştırma ile bilime katkı sağlamasıdır.

Öğrencilerin hazırladığı tezler değerlendirilirken, bilim dünyasına farklı bir bakış açısı sunulması, yeni çözümler getirilmesi fikri ön planda tutulmalıdır.

Yüksek Lisans ve Doktora Tezleri Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından değerlendirilir. YÖK’ün resmi sitesindeki Ulusal Tez merkezi sayfası yoluyla “YÖK Tez Taraması” yapabilirsiniz. Tez hazırlarken seçtiğiniz konunun araştırılmasında YÖK Ulusal Tez Merkezi arşivinde bulunan tezleri incelemeniz önerilmektedir. Üniversite, enstitü, bölüm, bilim dalı, konu gibi altbaşlıkları seçerek tez taraması yapabilirsiniz. Bu platformdaki yazarları tarafından “çoğaltması ve yayımı için izin” verilmiş olan tezler tam metin (pdf) olarak araştırma hizmetine açılmıştır. Bu tezleri araştırmalarınıza yön vermek için kullanabilirsiniz. Bu sitedeki diğer tezler ise, yazarlarından izin alınarak erişime sunulmuştur. “YÖK Tez Tarama” işlemi için sisteme üye olup, üye girişi yapılması gerekmektedir. YÖK Tez Tarama Merkezi için bu bağlantıya tıklayınız.yok-tez-tarama


Bir önceki yazımız olan Evde Kibrit Paketleme Yaparak Para Kazanma başlıklı makalemizde Ek iş 2014, ek iş imkanları ve ek iş yapmak istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ