Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Devletin evlenmek isteyenlere yardımları devam ediyor. Evlenmek isteyen çiftler için en büyük sorun düğün ve ev masraflarının nasıl ödeneceğidir. Bu durum çiftlerin önlerinde en büyük engel olurken olaya devlet el attı ve evlenmek isteyen bayanlara çeyiz parası adı altında yardımlar yapılacağı açıklandı. Peki çeyiz parasını herkes alabilir mi?

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Evlenmek isteyen ancak ekonomik durumu iyi olmayan bayanlara devlet çeyiz parası veriyor. 2018 yılında bu parayı almak için evlenmek isteyen bayanın anne veya babasının vefat etmiş olması ve anne veya babadan kıza emekli maaşı kalıyor olması gerekir. Çeyiz parası diğer adıyla nikah parası almak için yerine getirilmesi gereken şartlar nelerdir?

Açıklanan kurallara göre nikah parası alma işlemi için evlenmek isteyen kıza ölen annesi veya babasından ölüm aylığı bağlanmış olması gerekir. İkinci şart olarak ise evlenmek isteyen kızların ölüm aylığını aldığı tarihten sonra evlenmiş olması gerekir. Üçüncü şart olarak ise çeyiz parası almak isteyen kızların devlet dairesine başvuru yapmaları gerekir. Çünkü talep olmadan devlet bu parayı vermemektedir.

Çeyiz Parası Nereden Alınır?

Evlenmek isteyen ve gerekli şartları yerine getiren bayanların aklındaki en önemli soru çeyiz parası nereden alınır? Çeyiz parası il ve ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüklerinden alınır. Kişi çeyiz parası için başvuru yapar, kurum kişinin gerekli şartları yerine getirip getirmediğini araştırdıktan sonra aranan şartlara uygunsa kişiye çeyiz parası verir. Unutulmamalıdır ki çeyiz parasını sadece kız çocukları alır. Erkek çocuklar çeyiz parasından yararlanamazlar.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Nikah parası hesaplaması oldukça basittir. Kişinin ölen annesi veya babasından aldığı ölüm maaşının 24 katı hesaplanarak kız çocuğuna çeyiz parası olarak verilir. Yani 2018 yılında nikah parası alacak olan bir bayan aldığı ölüm maaşının 2 yıllık tutarına peşin olarak sahip olur. Nikah parası sadece bir kez verilir. 500 lira ölüm maaşı alan kişi 12000 lira çeyiz parası almaya hak kazanır. Çeyiz parası alan kişilerin ölüm aylıkları kesilir, kişi eğer eşinden boşanırsa ölüm aylığı devam eder.


Bir önceki yazımız olan Eylül'de 101 bin sınıfa "akıllı tahta" başlıklı makalemizde akıllı tahta dağıtılacak okullar, akıllı tahta dağıtımı ve Fatih projesi hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ