SGK Aktivasyon Nedir?

sgk aktivasyon nedir, sgk aktivasyon nasıl yapılır, sgk aktivasyon 2018

SGK Aktivasyon Nedir?

SGK Aktivasyon, işe yeni başlayan ve 30 gün primi ödenen sigortalı işçinin eczane ve hastane işlerinin aktif hale getirilerek sağlık hizmetinden yararlanabilmesi anlamına gelmektedir. Eğer aktivasyon işleminizi gerçekleştirmezseniz sağlık yardımından faydalanmanız mümkün değildir.

Aktivasyon İşlemi Online Yapılabilir Mi?

Aktivasyon işlemlerini online yapabiliriz. Teknolojinin ilerlemesiyle artık bunlar çok kolay bir hale gelmiştir. Bilindiği üzere artık hemen hemen her işimizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmemiz mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu’ da tüm uygulamalarını e-devlete taşıyınca aktivasyon işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak sağladı. Daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumu merkez sitelerinden aktivasyon işlemi kısmen gerçekleştirilebilirken e-devlet üzerinde çok basit bir şekilde yapılabilmektedir.

Aktivasyon İşlemi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Hala sizin bir e-devlet şifreniz yoksa ya da aktivasyon işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden gerçekleştirmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz SGK merkezine başvurmanız gerekir. Sağlık Aktivasyon Servisi bölümüne başvuru yaptığınız taktirde aktivasyon işleminiz aktif hale gelir.

SGK Aktivasyon İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Eğer ki kendi sağlık sigortanızdan bir yakınınızın yararlanmasını istiyorsanız e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak sistemde kayıtlı bulunan hizmet ile bu başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine yaptığınız girişten sonra belli adımları takip ederek tamamladıktan sonra işleminiz sisteme kayıt edilecektir. Peki, bu adımlar nelerdir?

 • Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmalısınız
 • Daha sonra T.C kimlik numaranızı giriniz
 • Ardından nüfusa kayıtlı bulunduğunuz ili ve cilt numaranızı seçiniz
 • Doğum tarihinizi gün ay yıl olarak giriniz
 • Daha sonrasında güvenlik doğrulama işlemini yaparak sorgulama uzantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Fakat öncesinde e-devlet şifreniz yoksa bunun için size en yakın PTT’ de 2 TL karşılığında e-devlet şifresine kapalı bir zarf içerisinde sahip olabilirsiniz.

Sağlık Sigortamdan Kimler Yararlanabilir?

Bakmakla yükümlü olduğu kişileriniz sağlık sigortanızdan yararlanması mümkündür.

Bakmakla Yükümlü Olduğum Kişilerin (Baba, Anne, Çocuk) Sağlık Sigortamdan Yararlanması

 • 18-25 yaş arası öğrenci olan çocuklar sağlık yardımı alma talebi ile anne ya da babalarının sağlık sigortalarından faydalanabilirler.
 • 25 yaşından büyük öğrenci kız çocukları ya da 18 yaşından büyük ama öğrenci olmayan kız çocukları da sağlık yardımı alma talebi ile anne ya da babalarının sağlık sigortalarından faydalanabilirler.
 • Annenizin yapacağı sağlık yardımı talebinde bulunmasıyla bir çocuğunun sağlık sigortasından faydalanmaktayken başka bir çocuğunun üzerine geçiş yaparak o çocuğunun sağlık sigortasından faydalanabilir.
 • Babanızın yapacağı sağlık yardımı talebinde bulunmasıyla bir çocuğunun sağlık sigortasından faydalanmaktayken başka bir çocuğunun üzerine geçiş yaparak o çocuğunun sağlık sigortasından faydalanabilir.

Bakmakla Yükümlü Olunan (Baba, Anne, Çocuklar)

 • 18 yaş altındaki çocukların sağlık işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun için herhangi bir müracaat yapmanıza gerek yoktur. Fakat anne üzerinden babaya ya da baba üzerinden anneye geçiş yaparak sağlık yardımı alma talebinde bulunabilirler.
 • 18-25 yaş aralığındaki öğrenci çocukları için sağlık yardımı talebiyle anne ya da baba üzerine geçiş yapılabilir.
 • 25 yaşından büyük öğrenci kız çocukları ya da 18 yaşından büyük ama öğrenci olmayan kız çocukları için sağlık yardımı talebi almak için anne ya da baba üzerine geçiş yapılabilir.
 • Baba ya da annelerinin sağlık yardımı talebi yapabilirler.
 • Genel sağlık sigortalı çalışanın eşi için herhangi bir müracaata gerek yoktur. Eşi otomatik olarak faydalanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*