SGK Banka Değişikliği

SGK Banka Değişikliği, emekli banka değiştirme, emekli maaşı banka değiştirme işlemleri

SGK Emekli Maaşı Banka Değiştirme İşlemi

Ülkemizde emekli sandığı, BAĞ-KUR, SSK gibi kurumlardan emekli olan vatandaşlar ya da yetim veya dul maaşı alanlar paralarını Ziraat Bankası ya da PTT şubelerinden çekmektedirler. Peki, Ziraat Bankası ve PTT şubeleri dışında emekli maaşınızı başka bir bankadan çekebilir misiniz? Evet, artık günümüzde bu çok kolay gerçekleşmektedir. Aynı zamanda birçok çeşitli bankalar emekli maaşınızı kendi bankalarına taşımanız için çeşitli kampanyalar geliştirmekte ve size kolaylık sunmaktadır.

Bu banka değişikliğinin nedenleri o bankanın ya da PTT şubesinin yerleşim yerinde bulunmaması ya da farklı nedenlerden dolayı adres değişikliğinin olmasından kaynaklı emekli sandığı, BAĞ-KUR, SSK gibi kurumlardan emekli maaşı alacak olanlar ya da yetim veya dul aylığı alacak olanlar bu sebeplerden ötürü bankalarını değiştirmek istemektedirler.

Emekli maaşı ya da yetim veya dul aylığını aldığınız bankayı değiştirmek için iki yöntem bulunmaktadır.

Bağlı Bulunduğunuz SGK Birimlerine Başvuruda Bulunma

İkamet ettiğiniz yerde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmanız yeterli olmaktadır. Örnek dilekçe formu şu şekildedir:

Banka Değişikliğinin İnternet Üzerinden Gerçekleştirilmesi

Artık günümüzde e-devlet uygulaması bilindiği üzere vatandaşlarımıza birçok kolaylık sağlamaktadır. Günler geçtikçe bu e-devlet sistemine farklı hizmetler koyulmakta ve vatandaşımızı daha az zamanla daha hızlı iş yapmaya yönlendirmektedir. Bu sistemle vatandaşlarımız birçok kurumda onlarca saat sıra beklemeden ve kısa sürede internet üzerinden işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirmektedirler.

Bu e-devlet sistemi uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumunun emekli sandığı, BAĞ-KUR, SSK’dan emekli olan kişiler maaşlarını istedikleri bankaya kendi istekleri doğrultusunda rahatlıkla değiştirebilirler.

Peki, e-devlet sistemi ile bankamı nasıl değiştireceğim?

Öncelikle banka değişikliği talebinde bulunmanız için mutlaka bir e-devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek tahsis edebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra buradan e-hizmetler bölümüne tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinin bulunmuş olduğu sayfaya giriş yapmanız gerekir. Bu sayfayı açtıktan sonra karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bunlar;

  • Emekli sandığından maaş alanlar
  • BAĞ-KUR’dan maaş alanlar
  • SSK’dan emekli olanlar

Yukarıda ki bu üç seçenekten size uygun olanına tıklayarak maaşınızı istediğinizi bankaya taşımanız mümkündür. Ancak banka değişikliği talebinde bulunmadan önce başvuru yapacak olan kişilerin kredi borçlarının olmaması gerekmektedir. Çünkü e-devlet sistemi bankalarla koordineli olarak çalıştığı için borcunuz bulunduğu zaman başvuru talebinizi otomatik olarak reddedecektir. Fakat kredi borcunuz olmadığı halde hala banka değişikliğini gerçekleştiremiyorsanız bunun sebebi bankanızın aldığı tedbirlerden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*