SGK E-Bildirge Başvurusu

SGK E-Bildirge

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturduğu bu portal, işverenlerin işçilerini çalıştırdıklarına dair internet üzerinden sigorta prim bedellerini vermek ve bu bildirimlere ait tahakkuk bedellerini internet bankacılığı ya da otomatik ödeme yoluyla ödemelerini sağlar.

SGK E-Bildirge Mecburi Midir?

29.04.2015 tarihinden beri özel ve resmi iş yerlerinde en az üç sigortalı eleman çalıştıran sigorta bilgilerini SGK e-bildirge yoluyla bildirmesi mecburidir. Çalışan eleman sayısı üçün altında olan iş yerleri de e-bildirge kullanmak isterlerse kullanabilirler. Diyelim ki çalışan sayısı üçün üzerine çıktıysa, çalışan sayısı artışını hemen bir sonraki ayda e-bildirge ile bildirmeleri mecburidir.

SGK E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer sizde e-bildirge kullanmak istiyorsanız şu adımları izlemeniz gerekir.

  • Bir tane e-bildirge formuna sahip olmalı ve bu formu imza yetkisine sahip işverenin vekili ya da işverenin kendisi tarafından doldurulması gerekir.
  • Bunun sonrasında iş yeriniz hangi sigorta il müdürlüğü ile işlem görüyorsa oraya başvurarak şifre ve kullanıcı kodu almanız gerekecektir.

SGK E-Bildirgeye Geçmezseniz Ceza Uygulanır Mı?

Dediğimiz gibi üçün üzerinde çalışanı olanlar yasal süre içerisinde bu hükümlülüklerini yerine getirmez ve e-bildirgeye geçmezlerse 506 sayılı kanun gereği 140. maddenin c fıkrasında belirtilen para cezası haklarında uygulanacaktır.

SGK E-Bildirge İle Ne Tür İşlemlerimi Gerçekleştirebilirim?

Sosyal güvenlik kurumunun sunduğu e-bildirge ile şu işlemleri yapmanız mümkündür.

  • C kimlik numaranız ile sigorta sorgulayabilirsiniz.
  • Aylık hizmet ve prim belgelerinizin işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • İşveren ödeme ve borç görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir.
  • Hesap fişlerinin sigortalı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kullanıcı işlemleriniz gerçekleştirilebilmektedir.
  • Sigortalının işten ayrılıp tekrar işe giriş bildirgelerini yapabilirsiniz.
  • 5458 sayılı kanunun yeniden yapılandırmayla ilgili ön hazırlık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • ‘’E-borcu yoktur’’ gibi bir belge hazırlamanız mümkündür.

İnternet Üzerinden SGK E-Bildirge Şifresi Alabilme İmkânınız Var Mıdır?

Sosyal güvenlik kurumunda iş yeri tescil işlemlerini tamamlayan işverenler ya da işverenlerin yetkilendirdiği kişiler SGK E-Bildirge şifrelerini e-devlet şifreleri ile alabilirler.

Bu sistem 07.04.2016 tarihinden itibaren gerçekleşebilmektedir. Peki, SGK E-Bildirge şifresini E-Devlet şifresi ile nasıl alabilirim?

Öncelikle SGK web sitesine girmeli ve E-SGK uzantısına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra oradan diğer uygulamalar sekmesine tıklamanız gerekir. Karşınıza E-SGK şifre çıkacaktır. Oraya tıklayıp E-Devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*