Nereden Hangi Statüden Emekli Olabilirim?

Nereden Hangi Statüden Emekli Olabilirim?

SGK-Emeklilik her çalışanın iple çektiği bir dönemdir. Özelikle çalışma hayatının ortalarına gelinen dönemlerde en çok merak edilen konu “ne zaman emekli olacağım” Çalışma hayatı boyunca tek bir kuruma tabi çalışanlar nereden emekli olacaklarından emindirler. Ancak birden fazla statüde (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) çalışanlar, hangi kurumdan emekli olacağını daha çok merak ederler. Kişiler çalışma hayatında farklı kurumların sosyal güvenlik şartlarına tabi olabilirler. Örneğin SSK’lı olarak işe başlamış bir kişi daha sonra Bağkur’lu olabilir. Bir süre kendi işini yaptıktan sonra memuriyet hayatına geçerek Emekli Sandığına Tabi olarak çalışabilir. Bu nedenle emekli olmadan önce tüm hizmetleri birleştirmek için öncelikle hangi kurumdan( SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) emekli olacağımızı bilmemiz gerekmektedir.

Çünkü çalışanlar, hangi kurumun emeklilik şartları daha iyi ise o kurumdan emekli olma koşullarını araştırırlar. Nereden ve hangi statüden emekli olacağınızı merak ederseniz aşağıdaki bilgileri doğru olarak girerek hesaplama yapabilirsiniz.

Hangi kurumdan emekli olacağımızı belirleyen en önemli etken işe giriş tarihidir.

İlk Tescil Tarihi (?)

SSK (4/a) Hizmetim Var

Bağ-Kur (4/b) Hizmetim Var

Emekli Sandığı (4/c) Hizmetim Var

Tarım SSK Hizmetim Var

Diğer Sandıklara Tabii Hizmetim Var

01.Ekim 2008 ve  sonra ilk defa sigortalı olanların emekliliği  tüm çalışma hayatı boyunca  en fazla hangi statüde çalıştığına bakılacak ve  bu kurumdan emekli olacaktır.

30.09.2008 ve Önce sigortalı olanlar ise Son Yedi (7) yıl kuralına tabi olacaklardır.

Aşağıdaki Hesaplama Formumuzdan Tüm bilgilerinizi girerek nereden emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Nereden Hangi Statüden Emekli olacağınızı öğrenmek için Tıklayınız 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ