SSK Engelli Emeklilik Hesaplama

SSK Engelli Emeklilik Hesaplama

sgkEngelli olarak SGK kapsamında çalışanlar, emekli olmak için diğerleri ile aynı şartlara haiz değiller. Emekli olmak için normalde prim ödeme süresi, sigortalılık süresi ve yaş şartlarının aranması gerekmektedir. Ancak, engelli çalışanlarda emekli olmak için yaş şartı aranmaktadır. Bunun yanında prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süreleri de belli kuralar çerçevesinde basitleştirilerek uygulanır. Engelli sigortalılar hakkında 1 Ekim 2008 tarihine kadar 5510 sayılı Kanun’un geçici 10. Maddesi’ne göre işlem yapılmaktaydı. Ancak günümüzde 1 Ekim 2008’den sonra sigortalı olanlar hakkında sakatlık daha önce uygulanan sakatlık vergi indirimi yerine Kurum Sağlık Kurulu‘nca verilecek rapora göre özürlü erken emekliliği uygulaması yapılmaktadır.

Engelli personelin erken emeklilik şartlarından yararlanılabilmesi için, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 31. Maddesi gereği çalışma gücünün en az yüzde 40’ını kaybettiğini ispat edecek şekilde sağlık raporu alması gerekir.

Engellinin hastanelerden aldığı ve ilgili müdürlükler vasıtasıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilen raporları Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’nca ‘Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’ ve eki cetvellere göre incelenir ve oran değerlendirilmesi yapılırdı. Ancak söz konusu yönetmeliğin 15. Maddesi’nde yapılan değişiklik sonucu artık raporlar Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu’nca incelenmemektedir.

Yani hastanelerden alınan raporlar doğrudan ilgili defterdarlıklarca dikkate alınarak çalışma gücünün en az yüzde 40’ını kaybettiğini ispat edecek şekilde sağlık raporu alınması halinde sakatlık vergi indirimi belgesi verilmektedir. Bu da alınan raporun herhangi bir ekstra değerlendirme olmadan doğrudan işleme alınacağı ve sakatlık vergi indirimi belgesinin beklemeden alınacağı anlamına geliyor.

SGK Engelli Emeklilik Hesaplama için Tıklayınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ