SSK Rapor Parası Sorgulama

SSK Rapor Parası Sorgulama

sgkSosyal Sigortalar Kurumu SGK ilgili kanun maddeleri uyarınca çalışanlara çeşitli nedenlerden dolayı rapor parası (geçici iş göremezlik ödeneği) öder. SGK’lılara hangi hallerde rapor parası ödenir?

Herhangi bir işyerinde sigortalı çalışan personel, işyerinde bir kaza geçirdiğinde bu iş kazası olarak değerlendirilir. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna başvurarak rapor aldığında kendisine ileri bir tarihte iş göremezlik ödeneği ödenir. Buna halk arasında rapor parası da denir. Bir meslek hastalığından dolayı rapor alanlarda SGK’dan rapor parası ya da istirahat parası alabilir. Sigortalıların herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle doktora gittiğinde rapor almaları halinde de bu raporlu geçen süre için kurumdan rapor parası alırlar. Ancak bu belli şartları oluşturanlar için geçerlidir. Sigortalının işe giriş tarihinin üzerinden üç ay (doksan gün) geçmiş, üç ay prim ödenmiş olması şartıyla, raporun üçüncü gününden başlayarak rapor parası alabilir. Kadın sigortalılarda doğum yaptıklarında kurumdan rapor parası, doğum parası almaya hak kazanırlar. Kadın çalışanın doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra ki 8 hafta, çoklu gebeliklerde ise doğumdan önce 10 haftada çalışmadığı her gün için SGK rapor parası ödenir. Ancak sigortalı bayan çalışanın doğumdan önceki üç ay yani doksan gün düzenli prim ödemiş olma şartı aranır. Sosyal Güvenlik Kurumu, geçici iş göremezlik ödeneği yatarak tedaviler de farklı hesaplanmaktadır.

İnternetten rapor parası sorgulama işlemleri yapılmaktadır. SGK’lıların belgelerinin incelenerek herhangi bir eksik yoksa ödemeler Ziraat Bankası hesabına yapılmaktadır. Tarafınıza ait rapor paranızın hesabınıza yatıp yatmadığını online öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklamanız gerekmektedir.

Çalışanlar İçin SGK Rapor Parası Sorgulama İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ