SSK Tarım Ne Zaman Emekli Olurum?

SSK Tarım Ne Zaman Emekli Olurum?

sgkTarım SSK Emeklilik

Tarımla uğraşan çiftçiler düzenli olarak prim ödeyip emekli olma aşansını elde edebilmektedir. Tarım işçileri SGK güvencesinden yararlanmak için ayrı bir prosedüre tabi tutulmaktadır.

Tarım sigortalılarının yaşlılık aylığından yararlanabilmeleri için 08.09.1999 günü itibari ile 13 yıl ve daha fazla prim ödemiş bulunmaları şartı bulunmaktadır. Yani 08.09.1986 günü öncesi sigortalı olanlar yaşa bağlı olmadan 3600 günü tamamlamışlarsa Tarım SSK’dan emekli olabilirler.

2925 Sayılı Kanun kapsamındaki süreksiz tarım işçilerinin yeni başlayan yaş şartı uygulamasından hemen etkilenmelerini önlemek amacıyla tıpkı normal SSK ve Bağ-kur sigortalıları, Emekli Sandığı iştirakçileri gibi tarım sigortalılarının da 23/05/2002 tarihindeki sigortalılık durumlarına göre 4759 sayılı Kanunla düzenlenen kademeli geçiş süreci öngörülmüştür.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle eski hükümlere göre aylığa hak kazananların hakları korunmuş olduğundan, 08/09/1999 tarihinde 13 yıl ve daha fazla sigortalılığı bulunanlar, en az 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmaları ve en az 3600 gün prim ödemiş bulunmaları kaydıyla, yaş şartına tabi tutulmaksızın diledikleri zaman yaşlılık aylığı hakkından faydalanabilecekler;

Oysa aynı 08/09/1999 tarihinde, 13 yıldan daha az sigortalılık süresine sahip sigortalılar, 4759 sayılı Kanuna ve sigortalılık sürelerine göre yandaki çizelgede belirtilen yaş hadleri ile 15 yıllık sigortalılık süresini doldurmak ve en az 3600 gün prim ödemiş olmak şartlarını yerine getirerek yaşlılık aylığına hak kazanabileceklerdir.

Diğer Hesaplamaları Aşağıdaki SSK Tarım emeklilik hesaplama formundan yapmak için tıklayınız.

Açılan bağlantıya doğum tarihi, ilk tescil tarihi, SSK prim gün sayısı, diğer sandıklara prim sayısını doğru olarak yazmanız gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Muhtaçlık aylığı yönetmeliği değişti başlıklı makalemizde Kimler muhtaçlık Aylığı Alabilir, kimsesiz aylığ ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ