HGS ve OGS’den kaçak geçiş durumunda neler yapılmalı?

HGS ve OGS’den kaçak geçiş durumunda neler yapılmalı?

ogsHGS ve OGS‘den kaçak geçiş yapanlar için yönetmeliğe göre “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” uygulanmaktadır. Bu nedenle HGS ve OGS geçiş sistemlerini kullanan sürücüler, kendilerine özel olarak tahsis edilen şeridi kullanarak geçiş yapması gerekmektedir. HGS ve OGS aboneleri kendi şeridi dışındaki herhangi bir şeritten geçtikleri takdirde kaçak geçiş yapmış olurlar. HGS ve OGS aboneleri eksi bakiye olması halinde de gişelerden geçiş yaptıklarında kaçak geçiş yapmış sayılırlar. Bu durumdaki sürücülere 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

OGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması halinde; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 7gün içinde OGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti yansıtılmamaktadır.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine yine 7 gün içinde HGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

Geçiş yapılan şerit bilgisi bu nedenle önem arz etmektedir..

OGS şeridinden geçiş ihlali yapan sürücü, ihlal yapılan araç için 7 günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 7 günlük sürede geçiş yapan araç için OGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir.

internetten HGS Kaçak Geçiş Sorgulama bağlantısından kaçak geçişiniz olup, olmadığını sorgulayabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan THY'den Öğretmenler Günü Fırsatı! başlıklı makalemizde 24 Kasım öğretmenler günü THY indirimi, Öğretmenler Günü THY Fırsatı ve THY öğretmen rezervasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ