DNS Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

DNS Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yasaklanmış ya da erişimi engellenmiş sitelere girmek için kullanılan en popüler yol olan dns değiştirme işlemini sizler için aktarıyoruz. Öncelikle belirtmeliyiz ki yapacağımız anlatım Windows 7 işletim sistemi için geçerlidir. Ancak Windows Vista ve Windows XP işletim sistemlerinde de DNS değiştirme benzer şekillerde yapılmaktadır. Yazının en altındaki linkleri kullanarak diğer işletim sistemlerinde nasıl DNS değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

DNS değiştirerek; yasaklanmış sitelere girebileceğinizi belirtmiştik. Şimdi sıra geldi nasıl bu işlemi yapacağınıza, adım adım anlatıyoruz; takip ediniz lütfen.

1- Sağ alt köşede saatin yanında bulunan ağ ayarlarına sağ tuş tıklarak “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” diyoruz.
2- Buradan sonra karşımıza çıkan bağlantı diyagramı içerisinde kablolu bağlantı kullanıyorsak; “Yerel Ağ Bağlantısı”, kablosuz bağlantı kullanıyorsak da “Kablosuz Ağ Bağlantısı” ya da bağlı olduğunuz ağ isminin üzerine tıklıyorsunuz.
3- “Yerel Ağ Bağlantısı Durumu” penceresi açıldı. Şimdi buradan “Özellikler” diyoruz.
4- “Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri” penceresi açıldı. Şimdi de buradan “İnternet Protokolü Sürüm 4” seçeneğine çift tıklıyoruz.
5- Karşımıza çıkan ayar ekranında altta yer alan DNS sekmesinde otomatik işaretli olduğunu görürsünüz. Onu manuuele getiriyoruz.
6- Buraya güncel ve güvenli DNS ayarları giriyoruz. En güncel DNS ayarları için şu sayfayı http://www.dnsdegistirme.gen.tr/2012-guncel-dns-listesi/ ziyaret edebilirsiniz.

DNS değiştirme işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra yeni ayarlar aktif olacaktır. Ancak bazı bilgisayarlarda; bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir.

> Windows 7 DNS Değiştirme
> Windows Vista DNS Değiştirme
> Windows XP DNS Değiştirme 


Bir önceki yazımız olan Melo haberi başlıklı makalemizde cimbom, galatasaray ve melo hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ