Tüketici Mahkemesi Başvurusu 2017

Tüketici Mahkemesi Başvurusu 2017

 

Tüketici Mahkemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketici Hakem Heyetine şikayet yapılacak konuyu detaylı bir şekilde dilekçe yazılması gereklidir. Şikayet konusuna göre verilecek eklerde hazırlanıp Tüketici Hakem Heyetine kurumuna giderek bizzat kendiniz giderek başvuruda bulunmaktadır. Şikayet konusu ile ilgili eklerde aldığınız ürünün satış fişi, garanti belgesi, faturası ve kişinin şikayet konusuna göre evrakları Tüketici Hakem Heyeti dilekçe ve ekler ile birlikte vererek başvuru tamamlanmış olunur.

Dilekçe Yazılırken Hangi Konular Yazılmalı?

Tüketici hakem heyeti başvurusunu yapacağınız zaman dilekçenin içerisinde almış olduğunuz malın özellikleri ve nitelikleri belirtilmesi gereklidir. Satın aldığınız malın fiyatı yani ödediğiniz miktarın detaylı şekilde yazmanız gereklidir. Malı ne zaman aldığınızı ve hangi firmadan hangi ödemeyle aldığınızı belirtmeniz gereklidir. Özellikle detaylı bir şekilde şikayetinizi açık ne detaylı bir şekilde yazmanız gereklidir. Satıcı ile aranızda ki sorun nasıl oluşmuştur, şikayetinize yardım edilmedi gibi konulara açık bir şekilde anlatmanız gereklidir.

Tüketici Hakem Heyetinin Ücretsiz Başvurusu

Tüketici hakem heyetine başvuru yaparken herhangi bir ücret talep edilmez. Hakem heyetinde yapılan ücretler ise Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafınca karşılanmaktadır. Ancak Tüketici hakem heyeti kararı doğrultusunda itiraz davalarının 2. Mahkemeye sunulması halinde masraflar tüketici tarafından alınarak dava açılmaktadır. 1.Tüketici hakem heyetine yapılan başvurulara hiçbir şekilde ücret ödenmemektedir.

Hakem Heyetinin Başvurulacak İlleri

Tüketici hakem heyetleri İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Adana, Bursa, Konya, Antalya, Kayseri ve Mersin şehirlerinde kurulmuştur. Ancak bu şehirlerden dışından olan yerlerde ise başvurular Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından incelenmektedir. Tüketici Hakem heyetinin çıkardığı sonuca ise 15 gün içerisinde itiraz hakkı yapılma hakları bulunmaktadır.

Malın Fiyatına Göre Gidilecek Kurum

Tüketici hakem heyetinin başvurusu yaparken bir malın fiyatı 2400 TL‘nin üstünde ise kaymakamlıklardan yapılması gereklidir. Ancak 2400 TL’nin altında ise ilçe belediyelerden Hakem heyeti kurumuna giderek bizzat şikayet yapacak kişinin başvurma hakları bulunmaktadır. Başvuru sonuçları ise 1-6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Sonuç sürecinin uzun olması yoğunluktan dolayı ve incelemelere tabi tutulduğu için sonuçlar uzun süre içerisinde açıklanmaktadır. Sonuç bildirimi ise kişinin adresine tebligat ile bildirilerek detaylı açıklamalar ile sunulmaktadır.


Bir önceki yazımız olan CV'de Neler Olmalıdır? başlıklı makalemizde Cv Hazırlama, cv nasıl kazırlanır ve cv örneği hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ