EGO Otobüs Nerede Takip Sistemi

EGO Otobüs Nerede Takip Sistemi

EGO Otobüs Nerede 2017

Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi (EGO Genel Müdürlüğü) vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak amacı ile otobüs takip sistemi bilgilisini sunuyor. ego.gov.tr adresi üzerinden bu takip sistemine ulaşılabiliyor. Bu sistem sayesinde beklediğiniz otobüsün beklediğiniz durağa kaç dakika sonra ulaşacağını görebiliyorsunuz. Arama motorunuza ego otobüs nerede yazdığınız zaman sayfa açılacaktır. Sayfadaki bilgileri doğru bir şekilde doldurduğunuz zaman bulunduğunuz durağa yaklaşan otobüsler hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.

Otobüs Takip Sistemi Nasıl Çalışıyor?

EGO otobüs takip sistemine girdikten sonra sizden çeşitli bilgiler isteniyor. Bu bilgiler; hat numarası ve durak numarası oluyor. Hat numarası beklediğiniz otobüsün adı oluyor. Durak numarası durağınızın başında ya da iç kısmında bulunan 5 haneli rakamlara verilen isimdir. Bu iki kısmı doldurmanız yeterli oluyor. Örneğin: Durak numarası 12345, hat numarası 123. şeklinde dolduruyorsunuz. Ardından da “Otobüs Nerede?” butonuna basıyorsunuz. Yaptığınız bu işlemlerden sonra beklediğiniz durağınıza yaklaşan otobüsleri ve beklediğiniz otobüsün size kaç duraklık uzaklıkta olduğunu görebiliyorsunuz. Bu sistem hayatı oldukça kolaylaştıran bir sistemdir. Bu sayede evinizden çıkma sürenizi veya markete girip çıkma sürenizi belirleyebiliyorsunuz. Otobüsünüzün durak sayısını göre otobüsünüzü beklerken paranızı çekebiliyorsunuz ya da bir büfeden kartınızı doldura biliyorsunuz.

EGO CEPTE Uygulaması

Takip sistemini cep telefonunuza indireceğiniz EGO CEPTE uygulaması ile de takip edebiliyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu bu uygulama sayesinde 1 milyon 500 bin kişi bu uygulamadan yararlanıyor. Sisteme giriş yapmış olan 1 milyon 500 bin kişinin yaklaşık olarak günde 700 bine yakın sorgulama yaptığı tespit edildi. Akıllı telefonu olmayan, engelli vatandaşlar için de bir yöntem düşünülmüş durumda. Bu vatandaşlar da SMS ve sesli arama yöntemleri ile bekledikleri otobüsün nerede olduğunu öğrenebiliyorlar. Genel Müdür Tahiroğlu yaptığı açıklamada EGO CEPTE’nin pek çok akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden kullanılabildiğini söyledi. Bu uygulama sayesinde yolcular bekledikleri otobüsün nerede olduğunu, otobüslerin güzergahının nasıl ilerlediğini, bekledikleri durağa bekledikleri otobüsün kaç dakika içinde geleceğini, durak bilgilerini, gitmek istedikleri bir adrese toplu taşıma araçlarını kullanarak nasıl ulaşabileceklerini öğreniyorlar.


Bir önceki yazımız olan İŞKUR Girişimcilik Kurslarına Katılım Koşulları başlıklı makalemizde Girişimcilik Kursları işkur, işkur ve İŞKUR Girişimcilik Kurs hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ