2012 Meslek Danışmanı Sınavı Belgelendirme

2012 Meslek Danışmanı Sınavı Belgelendirme

2012 Meslek Danışmanı Sınavı Belgelendirme

2012 Meslek Danışmanı Sınavı Belgelendirme

İş ve Meslek Danışmanı Belgelendirme Sınavı 2012 yılı için ilan yayınlandı. Başvuru sayısına bağlı olarak uygulama sınav günleri uzatılabilir. Tercih edilen ilde sınava girecek aday sayısının 100′ün altında olması durumunda, adaylara bildirilmek kaydıyla teorik sınav yerlerinde değişiklik yapılabilir.

Sınav Başvuru Şartları: Bir yükseköğretim kurumundan en az lisans düzeyinde mezun olmak (Yurtdışından mezun olanlar için denkliği YÖK tarafından onaylanmış belgeler kabul edilecektir.)

Sınav Başvuru Tarih ve Yerleri: Sınav ön başvuruları 5-30 Mart 2012 tarihleri arasında (30 Mart saat 16:00′a kadar) http://anaper.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır. Ön başvurusunu tamamlayan adayların başvuru evraklarını 5–30 Mart 2012 tarihleri arasında mesai saatleri içerisinde illerdeki AÖF bürolarınaelden veya ANAPER’e (Anadolu Üniversitesi, Yunusemre Kampüsü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kat:3, 26470, Eskişehir) elden, posta veya kargo ile ulaştırmış olmaları gerekmektedir. Posta ve kargo gönderilerinin ANAPER’e ulaştığı tarih esas alınır; yaşanacak gecikmelerden ANAPER sorumlu değildir.

Sınav Yerleri: Teorik Sınavlar; Eskişehir, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da yapılacaktır. Performans Sınavları Eskişehir’de gerçekleştirilecektir.

Kesin Başvuru İçin Gerekli Evraklar:

Doldurulmuş ve imzalanmış ANPR-F-20 Sınav Başvuru Formu

Doldurulmuş ve imzalanmış ANPR-F-42 Belgelendirme ve Belge Kullanım Sözleşmesi

Lisans diploması*

Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu**

Özürlü adaylar için özürlülük durumunu gösteren sağlık raporu

*Posta ve kargo ile gönderilen lisans diplomalarının sadece noter tasdikli suretleri kabul edilecek olup, AÖF büroları ve ANAPER’e elden teslimedilecek lisans diplomalarının asıllarının görevliye ibraz edilmesi durumunda fotokopileri kabul edilecektir.

**Sınav ücreti 315 TL’dir. Sınav ücretleri, TC Ziraat Bankası’na (Anadolu Üniversitesi Şubesi, 1900-40013071-5062 numaralı hesap / IBAN: TR 93 0001 0019 0040 0130 7150 62) yatırılacak olup, internet üzerinden yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Dekontların üzerinde adayların TC kimlik numarası yazılı olmalıdır. Ön başvuru yaptığı halde kesin başvurusunu yapmayan veya başvurusu kabul edilmeyen adaylara sınav başvuru ücreti iade edilir. Sınav başvuru ücretlerine sertifika bedeli dahil değildir. Sınavlarda başarılı olup sertifika almaya hak kazanan adaylar sınavlardan sonra ayrıca 35 TL sertifka bedeli ödeyeceklerdir. Adaylar, aynı sene içinde başarısız olduğu bölümlerden, herhangi bir ücret ödemeden tekrar sınava girme hakkına sahiptir.

Teorik ve Uygulama Sınavlarına İlişkin Genel Bilgiler:

Teorik sınavların tüm birimleri (A1, A2, A3) tek oturumda saat 9:30′da başlayacaktır.

Uygulama Sınavı saat ve oturumlarına ilişkin bilgiler adaylara daha sonra bildirilecektir.

Adaylar, sınav giriş belgelerini web sayfasında oluşturdukları kişisel hesaplarından indirerek çıktısını alacaklardır.

Sınavlara girebilmek için sınav giriş belgesinin yanı sıra, resmi bir kimlik belgesinin bulundurulması zorunludur.

Sınavların tüm bölümlerinden başarılı olmayan adaylar belge almaya hak kazanamaz.

Adaylar sınavlarla ilgili her türlü gelişme ve bilgilendirmeyi http://anaper.anadolu.edu.tr adresinden takip etmekle yükümlüdür.

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) Belgelendirme Sınavları’nda adayların uymakla yükümlü olduğu kurallar için tıklayınız.

Uygulama Sınavına İlişkin Bilgiler:

A1/P1 Danışan Görüşmesi Uygulaması: Adaylardan, A1 biriminden girecekleri ve danışan görüşmesi şeklinde gerçekleştirilecek performansadayalı sınavda 11UY0017-6 İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) ile belirlenmiş başarım ölçütlerini sergilemeleri beklenmektedir. Sınavda, adayın, kendisine sunulanlar arasından tesadüfi olarak seçeceği bir senaryo çerçevesinde, danışan rolü oynayan sınav görevlisi karşısında İş ve Meslek Danışmanı sorumluluklarını temsili olarak yerine getirmesi istenmektedir. Bu bölüm için asgari 10 dk.’lık sürenin iyi, etkili ve planlı şekilde kullanılması, 15 dk.’nın aşılmaması önemlidir. Adayların sınavın bu bölümünden aldığı net puan, sınav salonundaki 2 değerlendiricinin bağımsız olarak verdikleri puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. Adayların performansı kamera ile kayıt altına alınacaktır.

A2/P1 İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına yönelik yürütülen faaliyetlerin bir konusu ile ilgili sunum uygulanması: Adaylardan, A2 biriminde girecekleri ve sunum uygulaması şeklinde gerçekleştirilecek performansa dayalı sınavda 11UY0017-6 İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) ile belirlenmiş başarım ölçütlerini sergilemeleri beklenmektedir. Sınavda, adayın, kendisine sunulan sunum konuları arasından tesadüfi olarak seçeceği bir konuyu, kısa bir ön hazırlık süresi içinde (5 dk.) inceleyerek, tercih edeceği bir sunum yöntemiyle (bilgisayar, sözlü sunum, sunum tahtası, tahta) sunması istenmektedir. Seçilen sunum konusunun incelenmesi için verilen süre, sunum süresine dahil değildir. Sunum için, asgari 5 dk.’lık bir sürenin iyi, etkili ve planlı bir şekilde kullanılması, 10 dk.’nın aşılmaması gerekmektedir. Adayların sınavın bu bölümünden aldığı net puan sınav salonundaki 2 değerlendiricinin bağımsız olarak verdikleri puanların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanır. Adayların performansıkamera ile kayıt altına alınacaktır.


Bir önceki yazımız olan Çukurova Üniversitesi Öğretim Elemanı Personeli Alım İlanı Başvurusu başlıklı makalemizde Çukurova Üniversitesi Öğretim Elemanı alımı, Çukurova Üniversitesi Personel Alımı ve Çukurova Üniversitesi personel alımı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ